Bernard Maseli z zespołem w Ośrodku Kultury w Niemodlinie!!!
Maseli OnTheRoad
Pomysł stworzenia nowego projektu pojawił się podczas rozmów na temat organizacji 25 lecia pracy artystycznej naszego wspaniałego wibrafonisty, kompozytora, aranżera i producenta.
Bernard Maseli i Jeannette Przytulska, z firmy managerskiej Korotki Music, współpracowali już wcześniej przy koncertach The Globetrotters i innych zespołów które współtworzył Bernard. W roku 2006 wziął on udział w zorganizowanej przez Jeannette międzynarodowej trasie The Colors, zespołu Krzysztofa Ścierańskiego z Paulem Wertico (z Pat Methenny Group) na perkusji.
Znając swoje możliwości i zapał do tego rodzaju produkcji postanowili, że jubileuszową trasę z nowym zupełnie projektem też zrobią razem. Rozmowy o składzie zespołu i jego formie dość szybko zostały skrystalizowane. Także organizatorzy koncertów, żywo zainteresowani nowym pomysłem, chętnie przyłączyli się do trasy. Patronat nad przedsięwzięciem wzięło prestiżowe jazzowe czasopismo Jazz Forum.
MaseliOnTheRoad rusza na pierwszą swoją trasę. To świetny początek zespołu, którego kierunek rozwoju trudno jest dziś przewidzieć. Jednak, co można powiedzieć na pewno, będzie to kariera zaskakująca niesamowitą muzyką i niecodziennymi składami.
Bernard Maseli
Wibrafonista, kacista, kompozytor, aranżer i producent. Wykładowca Akademi Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej - posiada tytuł doktora habilitowanego. Jest opiekunem kilku przewodów doktorskich. Uwielbiany przez studentów i fanów. Założyciel fantastycznej grupy The Globetrotters, oraz współ-założyciel legendy polskiej sceny jazzowej - zespołu Walk Away. Od roku 1988 corocznie zajmuje pierwsze miejsce, w rankingu JazzTop czasopisma Jazz Forum, w kategorii wibrafon.
Koncerty prowadzi w sposób lekki dowcipny, wręcz czarujący. Wspaniała osobowość, olbrzymie poczucie humoru. Leader i muzyk sesyjny niemal nieograniczony w gatunkach muzycznych. Nieskrępowany improwizator, zaskakujący kompozytor.
Od początku swej kariery występował z czołowymi zespołami i muzykami: Walk Away, Young Power, The Colors, Music Painters. Urszulą Dudziak, Lorą Szafran, Krzysztofem Ścierańskim, Zbigniewem Preisnerem oraz całą plejadą gwiazd zagranicznych: Nippy Noya, Eric Marienthal, Dave "Fuze" Fuczyński, Bill Bruford, Dean Brown, Bob Malach, Victor Bailey, Steve Logan, Matheiew Garison, Paul Wertico, Bill Evans. Z zespołem Walk Away jako supportem, uczestniczył w trasie koncertowej Milesa Davisa(!) po Europie.
Manou N'Guessan Gallo
Basistka, gitarzystka, wokalistka, perkusistka, kompozytor i producent w jednej osobie. Manou N'Guessen urodziła się w 1972 na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Po raz pierwszy wystąpiła w wieku 12 lat w przedstawieniu w rodzinnej wiosce. Tak też się stało, że scena stała się jej drugim domem. Wszechstronnie utalentowana, chętnie zapraszana przez grupy teatralne i taneczne, z którymi odwiedziła ościenne kraje: Mali, Togo, Benin, Bukina Faso.
Postanowiła przenieść się do Abidjan – blisko 4 milionowej stolicy. Miała szczęście spotkać Marcellina Yace, który pokładając wiarę w jej talent, zorganizował dla niej lekcje muzyki, sprezentował pierwszą gitarę basową i nauczył na niej grać. Wkrótce została zaproszona do nagrania albumu Ray'a Lem'y - bardzo znanego i cenionego w Afryce Zachodniej kongijskiego pianisty, gitarzysty i autora piosenek. Przełomem w jej życiu był rok 1997 w którym spotkała tour-managera belgijskiej formacji Zap Mama. I tak się stało, że Manou została w zespole jako wokalistka - na sześć kolejnych lat. Jak mówi założycielka, Zap Mama to pomost pomiędzy Afryką a Światem Zachodnim. Jeden z ich utworów wykorzystany został w ścieżce filmowej „Mission Impossible II”, mają również wspólne nagrania z Erykah'ą Badu.
Manou dostała nominację MTV w kategorii Najlepszy Artysta Koncertujący na Wybrzeżu Kości Słoniowej 2009. Podczas gali telewizyjnej podczas występu towarzyszył jej Wyclef Jean – założyciel i lider zespołu Fuegees i, mało kto wie, kandydat na prezydenta Haiti. Gallo ma na swoim koncie, poza nagraniami w charakterze muzyka sesyjnego, trzy płyty autorskie: „Dida” (2003), „Manou Gallo” (2007) oraz „Lowlin” (2009). Jej występy to afirmacja szczęścia i radości – śpiewa, gra, tańczy, to ona jest koncertem.
Sir Lord Gordon Odamatey
Gordon Odamatey wychował się w wiosce „Beje Wo Ahumi“ w Ghanie, w rodzinie uznawanej za niesamowitych perkusistów i tancerzy. W Ghanie i okolicznych krajach bardzo szybko zyskał sławę fantastycznego perkusisty. Rozpoczął również działalność edukacyjną. Początkowo uczył swoich znajomych w Afryce, z biegiem czasu zyskał uczniów w Europie, zwłaszcza w szkole w Berlinie. Występował z wieloma grupami „No Fears“, „Bibiba“, „Root B. Tama“, „The World Orchestra“, „Senegambigha“ and Ade Bantu. W roku 1987 założył zespół Ogidi-Gigi który odbył tournée z „The Wailers“ - formacją z którą Bob Marley nagrał swoje najsławniejsze utwory.
Gordon występuje z tancerzami. Komponuje muzykę, odpowiednio rytmiczną dla ich występów. Jako perkusista dał niezliczoną ilość koncertów solowych w Berlinie, Wiedniu, Paryżu, Nowym Orleanie, Hong-Kongu. Afrykańska tradycja, wsparta olbrzymim doświadczeniem, które zdobył współpracując z wieloma muzykami, odnajdując się różnych stylach, pozwoliły mu stworzyć, dla siebie, niepowtarzalny styl gry, który jest dziś jest jego wizytówką. Serdeczny, szczery i bardzo otwarty. Przy tym wesoły i przyjacielski – taki jest Sir Lord Gordon Odamatey na co dzień i na koncercie. Jakby całe słońce Afryki zamieszkało w jego bębnach.
Daniel Dano Soltis
Perkusista, urodzony w 1982 roku w Koszycach. Studiował w Konserwatorium w Koszycach i Kolegium Jaroslava Jezeka w Pradze, oraz Akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Pracował z wieloma osobowościami czeskiej i międzynarodowej sceny muzycznej. Jego istnienia na polskiej scenie jazzowej nie sposób pominąć.
W 2009 roku wystąpił na 45 edycji festiwalu Jazz Nad Odrą. Tam, grający na perkusji Dano, urzekł jury festiwalu (fakt nr 1) i jako pierwszy obcokrajowiec zdobył Grand Prix jako solista (fakt nr 2) oraz został uznany za Indywidualność Jazzową Roku (fakt nr 3).
Dorobek artystyczny młodego „bubenika” bardzo szybko zostawia ślady na membranach jego perkusji . Występował z takimi osobowościami jak: Ingrid Jensen (Canada), Rich Perry (USA), Mark O'Leary(USA), Aga Zaryjan, Janusz Skowron, Maciej Strzelczyk, David Doruzka (CZ/FR), Petr Zelenka (CZ/FR), Jaromír Honzák (CZ), Felix Slovácek (CZ), Karel Ruzicka jr. (CZ/USA),
Mateusz Pliniewicz
Skrzypek urodzony w 1986 w Głogowie. Po ciekawych doświadczeniach z muzyką klasyczną rozpoczął studia w klasie Henryka Gembalskiego w Instytucie Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Na stałe współpracuje z jednym z najciekawszych młodych kompozytorów-aranżerów-pianistów Nikolą Kołodziejczykiem, z którym współtworzy projekt "Wejście Ewakuacyjne", gdzie muzyka akustyczna przenikana jest elektroniką.
Mateusz eksperymentuje z brzmieniem skrzypiec, a jego otwartość i pomysłowość pozwalają na ciekawy dialog ze współczesnym brzmieniem muzyki oraz nowatorskie traktowanie instrumentu zarówno w warstwie melodycznej jak i rytmicznej. Obecnie przygotowuje się do zarejestrowania autorskiego materiału.