Oceany po raz dziesiąty
Nie jest łatwo zaśpiewać piosenki Agnieszki Osieckiej, a tym bardziej je zinterpretować. Nie zniechęca to jednak młodych ludzi, którzy od dziesięciu lat przyjeżdżają do Niemodlina, by wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej „Oceany”.
Od rana młodzież gimnazjalna i starsza prezentowała własne interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne. – Słucham piosenek Osieckiej, ale nie cały czas, dużo zależy od dnia i humoru. Dlatego sama wybrałam sobie piosenkę na dzisiejszy konkurs – powiedziała Paulina Modła z Koszalina, która śpiewała „Cyrk nocą” w kategorii szkół gimnazjalnych. Właśnie w tej grupie wiekowej najtrudniej jest z interpretacją, ale to nie zniechęca opiekunów, żeby przyjeżdżać ze swoimi młodymi podopiecznymi. - Konkurs jest dobrą okazją, żeby posłuchać jak śpiewają inni. Przecież jest tutaj wielu wykonawców nie tylko z naszego regionu, którzy prezentują naprawdę wysoki poziom. Po drugie jest okazja, żeby się zaprezentować, powalczyć z tremą. Piosenki Osieckiej dla gimnazjalistów są trudne. Wymagają nie tylko dobrego przygotowania wokalnego, ale także aktorskiego. Ale dlaczego nie próbować, nie stawiać sobie wysoko poprzeczki? – powiedziała Aleksandra Ślepecka, nauczycielka opolskiego gimnazjum, która przyjechała z dwiema uczestniczkami. Wysoko poprzeczkę postawili jurorzy grupie młodszej, ponieważ nie przyznali pierwszego miejsca. - Trochę brakowało mi odkrywczych utworów. Agnieszka Osiecka napisała ponad 2000 piosenek i warto poszukać mniej znanych tekstów. Dzięki temu sami uczestnicy mają prościej, bo unikają porównywania z dobrze znanymi wykonaniami oraz między sobą. Przez to, że był wysoki poziom, to w ogóle nie braliśmy pod uwagę tych, którzy mieli kłopoty z intonacją. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na interpretację i myślę, że widać to w werdykcie - powiedział Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
W tym roku bardzo wysoki poziom zaprezentowała starsza młodzież (17-24 lata). - Byliśmy wielokrotnie szczerze zachwyceni i słuchaliśmy z podziwem, zwłaszcza interpretacji samodzielnie zaaranżowanych, nieodtwarzanych z płyt. Młodzi potrafią wciąż nas zaskakiwać – powiedziała Ludmiła Wocial-Zawadzka, jurorka wszystkich „Oceanów”. Słowa te znalazły odzwierciedlenie w werdykcie. Tylko dwóm osobom spośród sześciu wyróżnionych i nagrodzonych w kategorii ponadgimnazjalnej nie towarzyszyła muzyka grana na żywo. Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęli ex aequo Aleksandra Palczak z Lipna oraz Dominika Kontny i Rafał Kierpiec z Żor. Solistka zaśpiewała mniej znaną piosenkę Osieckiej „Wybacz Mamasza” z piękną wokalizą otwierającą utwór i podkreślającą ją oszczędną grą na fortepianie. Duet wykonał piosenkę „Nie ma jak pompa” z własnym akompaniamentem na wiolonczeli i kontrabasie w sposób żartobliwy, trochę kabaretowy, który bardzo spodobał się nie tylko jurorom, ale również gościom wieczornego koncertu laureatów. - Nie lubimy zbytniego patosu w piosence aktorskiej. Lubimy, kiedy jest ona lekka i przenosi tę lekkość, która istnieje w tekstach Agnieszki Osieckiej. W ogóle patos odnosi się też do naszego fachu, bo jesteśmy studentami Akademii Muzycznej w Katowicach. W sztuce łatwo o sztuczny blichtr, dlatego chcieliśmy podjeść do tego na luzie. Bez pompy – śmieją się Dominika i Rafał.
Do przesłuchań konkursowych stanęło pięćdziesięcioro uczestników (w tym roku po raz drugi wprowadzono limit zgłoszeń), którzy przyjechali m.in. z Kielc, z Koszalina, Lipna (woj. kujawsko-pomorskie). Dla uczestników z Koszalina była to wyprawa trzydniowa. Wyjechali w środę rano, nocowali w Opolu, w czwartek uczestniczyli w konkursie i w piątek rano wracali. Najliczniej reprezentowana była Opolszczyzna. Śpiewającą młodzież oceniało jury w składzie: Anna Panas - polska piosenkarka jazzowa, bluesowa i pop, autorka tekstów i muzyki, Ludmiła Wocial-Zawadzka – nauczycielka śpiewu, wykładowca, muzyk, dyrygent, Jarosław Wasik – dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz Urszula Milewska - laureatka Grand Prix ubiegłorocznych „Oceanów”.
Grand Prix
Karolina Łopuch (Studio Piosenki i Tańca „Fart” Bielawa) – „Kto tak ładnie kradnie”
Kategoria szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce Aleksandra Palczak (MCK Lipno) – „Wybacz Mamasza”
I miejsce Dominika Kontny, Rafał Kierpiec (Żory) – „Nie ma jak pompa”
II miejsce Agnieszka Miśków (MDK Racibórz) – „Zielono mi”
III miejsce Michał Olech (Nyski Dom Kultury) – „Długie te nasze jesienie”
Kategoria szkoły gimnazjalne
I miejsce – nie przyznano
II miejsce Łukasz Wolski (Centrum Kultury w Koszalinie) – „Filiżanka kawy”
III miejsce Joanna Kostka (Zespół Szkół w Solarni) – „Nie żałuję”
Wyróżnienia
Marta Fedorowicz (Ośrodek Kultury w Niemodlinie) – „Szpetni czterdziestoletni”
Maja Myśliwiec (Ośrodek Kultury w Niemodlinie) – „To wszystko z nudów”
Wieczorem miał miejsce uroczysty koncertu laureatów, gdzie wszyscy wyróżnieni młodzi artyści wystąpili przed pełną salą publiczności oraz odebrali nagrody. W drugiej części koncertu wystąpił zespół Raz, Dwa, Trzy, który nagrał w 2002 roku płytę „Czy te oczy mogą kłamać” z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Podczas występu zagrali „Miasteczko Bełz”, „Ballada dla Okruszka”, „Oczy tej małej”, a także własne utwory, m.in.: „Jutro możemy być szczęśliwi” i „Trudno nie wierzyć w nic”.
Przez cały dzień, zarówno uczestnicy konkursu, jak i koncertu laureatów mogli oglądać wystawę „77xOsiecka”, na którą złożyło się siedemdziesiąt siedem zdjęć i nagrań aktorów i przyjaciół Agnieszki Osieckiej. Znane osoby m.in. Maryla Rodowicz, Krystyna Janda, ale także Krystyna Czubówna czy Artur Barciś - zinterpretowały na nowo najpiękniejsze teksty poetki. Ich głosów można wysłuchać dzięki dołączonym do tablic z fotografiami słuchawkom. Wystawa jest dostępna w Ośrodku Kultury do 28 maja w godzinach 9.00-19.00.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Oceanów objęli: Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła, Starosta Powiatu Opolskiego - Henryk Lakwa, Burmistrz Niemodlina – Mirosław Stankiewicz, Prezes Fundacji im. Agnieszki Osieckiej „Okularnicy” – Agata Passent, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.