Obchody 730-lecia lokacji Niemodlina za nami
W dniach 21 – 23 czerwca miały miejsce główne obchody 730-lecia lokacji Niemodlina. Organizatorami jubileuszu byli: Ośrodek Kultury w Niemodlinie, Urząd Miejski oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji.
21 czerwca (piątek)
Wydarzeniem inaugurującym obchody 730-lecia lokacji Niemodlina była uroczysta sesja Rady Miejskiej w Niemodlinie, która miała miejsce w sali widowiskowej niemodlińskiego Ośrodka Kultury. Zanim jednak rozpoczęła się uroczystość, na foyer nastąpiło otwarcie wystawy fotografii Jerzego Pietraszki – dobrze znanego naszym mieszkańcom dziennikarza i fotografa Nowin Nyskich. Zebrani goście obejrzeli prawie siedemdziesiąt zdjęć, przedstawiających głównie portrety m. in. znanych polityków krajowych, a także lokalnych samorządowców, czy też gwiazdy polskiego show businessu. Wśród fotografii Jerzego Pietraszki znajdują się również zdjęcia z jego podróży po Stanach Zjednoczonych, które przejechał wzdłuż i wszerz.
XLII sesję Rady Miejskiej w Niemodlinie otworzył przewodniczący Rady Miejskiej w Niemodlinie Mariusz Nieckarz, który podkreślił w swoim wystąpieniu, że w historię naszego miasta wpisały się rody i osoby, które zabiegały o to, by mieszkańcom żyło się lepiej.
Kolejnym punktem sesji było podpisanie umowy partnerskiej z czeską gminą Prażmo, leżącą niedaleko Cieszyna, założoną w XVIII wieku przez właściciela niemodlińskiego zamku – Jana Nepomucena Praschma. Burmistrz Mirosław Stankiewicz i starosta gminy Prażmo Marek Kaniok podpisali umowę o współpracy przede wszystkim na polu szeroko pojętej kultury. - Odwiedziliśmy ostatnio gminę Prażmo i zobaczyliśmy, że edukacja ekologiczna, edukacja przedszkolna jest interesująca. Rada Miejska podjęła jednomyślną uchwałę o podpisaniu partnerstwa. Dzisiaj dajemy początek nowej współpracy naszych dzieci i ich nauczycieli, sportowców, strażaków. Ludzie będą wzajemnie się poznawać i przełamywać stereotypy – Polacy o Czechach i Czesi o Polakach. Pierwszym akcentem owej współpracy było wspólne wysłuchanie hymnu gminy Prażmo i zaproszenie przez starostę Marka Kanioka do ponownych odwiedzin.
Z okazji jubileuszu Niemodlina nie zabrakło życzeń i wspomnień. Wszystkiego najlepszego naszej gminie życzyli przybyli goście. Były kwiaty i upominki. Wspomnienia zaś przybrały wymiar wykładów okolicznościowych dotyczących lokacji Niemodlina. W historię księstwa niemodlińskiego wprowadziła zebranych dr Janina Domska. Dalsze dzieje przedstawił Mariusz Woźniak za pomocą interesującej prezentacji multimedialnej i wykładu, doprowadzając słuchaczy swoim wehikułem czasu do drugiej polowy XX wieku.
Uroczystego charakteru sesji nadała również oprawa artystyczna. Przed rozpoczęciem i na zakończenie spotkania legendy o Niemodlinie przedstawiła grupa teatralna Ośrodka Kultury prowadzona przez Małgorzatę Dolak, zaś Scena Młodzieżowa niemodlińskiego ośrodka zaprezentowała program artystyczny „Projekt Zaucha” – autorską interpretację piosenek Andrzeja Zauchy, przygotowaną pod kierunkiem Katarzyny Paszuli-Gryf i Pawła Ostrowskiego.
Każdy z obecnych gości otrzymał na zakończenie spotkania, zaprojektowany przez Mariusza Woźniaka, pamiątkowy medal wybity z okazji jubileuszu 730-lecia lokacji Niemodlina.
Galeria zdjęć
22 czerwca (sobota)
Jeżeli spróbować opisać sobotnie wydarzenia w dwóch słowach, to najbardziej pasujące będą: festiwal talentów. O godzinie 13.30 spod biblioteki w Niemodlinie wyruszył barwny korowód mieszkańców naszej gminy. Prowadzony przez rytm i muzykę orkiestry oraz włodarzy, korowód przeszedł przez Rynek, ul. Wojska Polskiego i Aleje Wolności, aż pod scenę plenerową przy Ośrodku Kultury, gdzie został uwieńczony pamiątkowym zdjęciem.
Po korowodzie ulicami miasta rozpoczął się korowód talentów na scenie. Najpierw z rąk burmistrza i przewodniczącego rady miejskiej nagrody otrzymali laureaci gminnych konkursów oraz turniejów sportowych. Później na scenie prezentowali się wychowankowie i uczniowie przedszkoli i szkół niemodlińskiej gminy, przedstawiając piosenki, tańce i inscenizacje. Widać było, że dla wielu było to ogromne przeżycie – wystąpić na dużej scenie. Podobnie, chociaż już starsi, czuli się uczestnicy konkursu talentów muzycznych Radia Nysa FM - Music Star. Daj się złowić! Jury oceniało, kto ze zgłoszonych wykonawców jest potencjalnym zwycięzca i zdobywcą nagrody dziesięciu tysięcy złotych oraz możliwości nagrania płyty. Z niemodlińskich eliminacji taką szansę otrzymali m.in. Wiktoria Grudniok, Kamil Bieniek, zespół Bonus z Tułowic oraz zespół The Doris.
Z szansy pokazania swoich talentów skorzystały również zespoły młodzieżowe Ośrodka Kultury. Od spokojnych utworów aż po mocne rockowe kawałki – w szerokim wachlarzu brzmień zaprezentowali się publiczności: Cadillac, The Doris i Niemodlin, zamykając w tym dniu prezentacje lokalnych talentów.
Do dalszej zabawy zagrzewała swoimi energetycznymi piosenkami oraz równie energetycznym ruchem scenicznym Malwina Kusior – artystka musicalowa Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Piosenkarka promowała swoją debiutancką płytę „Przeznaczenie” - zupełnie inną od musicalowych brzmień – dlatego na scenie usłyszeć można było pop, r&b i rock. Po koncercie Malwiny Kusior mieszkańcy bawili się do na wspólnej zabawie tanecznej.
Galeria zdjęć
23 czerwca (niedziela)
Wczesnym rankiem rozegrano zawody wędkarskie o tytuł „Wędkarza 730-lecia Miasta Niemodlin” na rzece Ścinawa i stawie „Młyńskim" w Niemodlinie. Organizatorami byli wspólnie: Burmistrz Niemodlina, Polski Związek Wędkarski-koło Niemodlin oraz Lokalna Grupa Rybacka „Opolszczyzna”. Do zawodów stawiło się 43 zawodników. Zawodnicy podzieleni zostali na dwie grupy. Pierwsza łowiła przez dwie godziny na zalewie „Młyńskim", druga na rzece Ścinawa. Po dwóch godzinach nastąpiła zamiana miejsc. Ryby złowiło 31 wędkarzy, a największą z nich złowił Czesław Błasiak. Zwycięzcą zawodów okazał się Krzysztof Zwoliński, drugi był Krzysztof Tomasik, a na trzecim miejscu podium uplasował się Łukasz Pałasz.
Wczesnym popołudniem rozpoczęły się atrakcje kulturalne na scenie przy Ośrodku Kultury i wokół niej. Jako pierwszy wystąpił zespół Fantazja z Bielic. Następnie prezentowali się podopieczni niemodlińskiego Ośrodka Kultury. Swoje układy taneczne pokazały wszystkie grupy wiekowe zespołu Rytmix, które od dwóch lat prowadzi Karolina Micuń. Swój pokaz przed szeroką publicznością miała również grupa taneczna street dance, która opiekuje się Marta Kobylańska. Wystąpili również starsi i młodsi uczestnicy zajęć Studia Piosenki, które prowadzą Magdalena Krzemień i Natalia Kryjom. Nie mogło zabraknąć na Dniach Niemodlina zespołu Graczanki, a także nowo powstałego zespołu wokalnego „Piąty bieg”. Oba prowadzi Kazimierz Piekarski. W bloku Ośrodka Kultury zaprezentowali się również młodzi instrumentaliści, przygotowani przez Pawła Ostrowskiego i Pawła Melskiego.
O związane z rybami atrakcje zadbała Lokalna Grupa Rybacka „Opolszczyzna”, która przygotowała zabawy i konkursy nie tylko dla dzieci, naukę wędkarstwa rzutowego oraz promowała spożycie ryb. To zadanie postawił sobie również Jasiek Kuroń, który dla mieszkańców przygotował karpia na trzy sposoby i pokazywał jak łatwo, tanio i smacznie można przyrządzić niemodlińską rybę.
W niedzielnej imprezie nie zabrakło również pokazu walk rycerskich. Chociaż to czasy dawno minione, wystarczyło spojrzeć na oglądających pokaz, żeby przekonać się, iż walka na miecze nadal jest bardzo interesująca i widowiskowa.
Od godziny 17.30 uwagę widzów przykuwały już tylko występy muzyczne na scenie. Po recitalu Wacława Masłyka i zespołu Żubrosie, którzy w tradycyjnych strojach szlacheckich śpiewali piosenki myśliwskie, wystąpiła pierwsza gwiazda wieczoru – zespół Universe. Chociaż piosenki zespołu nie są grane w popularnych stacjach radiowych, Universe posiada wielu fanów, a jeszcze więcej osób po prostu zna ich piosenki. Na koncertowej playliście zespołu nie zabrakło ich największych przebojów: Daj mi wreszcie święty spokój, Tacy byliśmy, To był maj, Mr. Lennon.
Największą gwiazdą obchodów 730-lecia lokacji Niemodlina była Formacja Nieżywych Schabuff, których piosenki zna prawie cała Polska. Dlatego zebrana przed sceną publiczność nie miała najmniejszych problemów, aby wraz z liderem Formacji śpiewać: Lato, lato wszędzie, Chciałabym, chciała czy też Da, da, da. Podsumowaniem jubileuszu był widowiskowy pokaz sztucznych ogni.
Galeria zdjęć
Podczas głównych obchodów święta miasta można było również zwiedzać wystawę skarbu z Niemodlina, której uroczystego otwarcia dokonał w dniu 9 czerwca 2013 r. burmistrz Niemodlina Mirosław Stankiewicz wraz z dyrektorem Muzeum Piastów Śląskich Pawłem Kozerskim i dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemodlinie Jadwigą Kutyła.
Skarb Niemodliński, odnaleziony przypadkowo podczas pogłębiania rowu melioracyjnego w 1980 roku, to grosze praskie (czeskie), pochodzące z mennicy królów czeskich w Kutnej Horze, z czasów dynastii Luksemburgów, głównie z lat 1311 – 1378.
Ponadto na wystawie zaprezentowane zostały materiały dotyczące historii Ziemi Niemodlińskiej, na które składały się mapy, zdjęcia, eksponaty archeologiczne, dokumenty z archiwum hrabiego Praschmy. Wystawiono również publikacje książkowe o Niemodlinie i pamiątkowe exlibrisy wydane przez bibliotekę z okazji jubileuszu 730-lecia lokacji Niemodlina.
Wystawę udostępnioną w dniach od 9 – 23 czerwca 2013 r. licznie odwiedzili uczniowie szkół wraz z nauczycielami oraz mieszkańcy gminy Niemodlin i okolic. Wśród odwiedzających ekspozycję znaleźli się również potomkowie rodu Praschma oraz starosta miejscowości Prażmo z Czech Marek Kaniok wraz z delegacją.
Projekt „Obchody 730-lecia lokacji Niemodlina” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.