Święto Karpia 2018 / Carp Festival - podsumowanie, zdjęcia, filmiki
Na tegoroczne Święto Karpia 2018 / Carp Festival złożyło się kilka wydarzeń skierowanych do różnych grup odbiorców, których głównym celem była popularyzacja sztuki rysunku satyrycznego, promocja rybnych produktów kulinarnych, zmiana nawyków żywieniowych oraz promocja szeroko pojętej tradycji akwakultury w naszym regionie.
Mural
Druga ściana dawnego amfiteatru koło Ośrodka Kultury wzbogaciła się o rybny mural. Wykonał go Konrad „Mehes” Kowal - artysta, który w zeszłym roku stworzył pierwszy malunek, a na swoim koncie ma szereg realizacji zarówno w Polsce, jak i za granicą. W kraju współtworzył m.in.: mural upamiętniający 750-lecie lokacji miasta Krakowa. Mural nawiązuje do Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik”, który od 16 lat jest organizowany przez Ośrodek Kultury. Promuje również lokalny produkt - naszego karpia niemodlińskiego.
Obrady jury
Na początku października obradowało jury XVI Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego "Karpik" oraz konkursu rysunkowego „Mały Karpik” dla dzieci. Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym i sercem Święta Karpia jest konkurs rysunku satyrycznego „Karpik” o międzynarodowej renomie, który rokrocznie skutkuje nadesłaniem do Ośrodka Kultury w Niemodlinie prac z ponad 40 krajów świata. W bieżącej edycji nadesłano 179 prac z 22 krajów. Zbigniew Woźniak zdobył Grand Prix. Artysta ze Zduńskiej Woli zwyciężył w niemodlińskim konkursie po raz trzeci. - Ujęło nas niespotykane podejście do tematu - powiedział Michał Graczyk. - Bardzo fajna, ciekawa, ponadczasowa praca. Zupełnie inny sposób ujęcia połowu: rozwinięty kłębek wełny, z małego kutra po tej wełnie ludzie idą w morze. Bardzo przejmujący, zastanawiający rysunek. Właściwie taka poezja rysunkowa.
Wyniki Karpika 2018 http://www.okniemodlin.org/1197/wyniki-xvi-miedzynarodowego-konkursu-rysunku-satyrycznego-karpik-2018.html
Wyniki Małego Karpika 2018 http://www.okniemodlin.org/1198/wyniki-konkursu-plastycznego-dla-dzieci-maly-karpik-2018.html
Zawody wędkarskie dla kobiet
Podczas Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego (6 października), na zalewie Ścinawy Niemodlińskiej zostały rozegrane pierwsze w historii zawody wędkarskie dla kobiet. W łowieniu wzięło udział jedenaście zawodniczek. Po zważeniu ryb wyłoniono laureatki i uroczyście wręczono nagrody na Zamku w Niemodlinie.
I miejsce – Magdalena Osada
II miejsce – Magdalena Konecka
III miejsce – Marta Wojtyła
Wyróżnienie za największą rybę – Magdalena Osada
Organizatorami zawodów byli: Ośrodek Kultury w Niemodlinie, Polski Związek Wędkarski Okręg Opole, Polski Związek Wędkarski Niemodlin.
Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne „Przyrządźmy razem rybę”
Jak pozbawić karpia ości? Jak przygotować równocześnie trzy potrawy z jednej ryby? Jak nie zmarnować jedzenia na tzw. odpady? O tym i jeszcze więcej o przyrządzaniu karpia dowiedzieli się uczestnicy międzypokoleniowych warsztatów kulinarnych „Przyrządźmy razem rybę”. Pod okiem szefa kuchni, Kamila Klekowskiego, dzieci, młodzież i dorośli przygotowali zupę rybną, pulpeciki oraz pierogi rybne z musem z dyni. Najwięcej emocji (i trudności) sprawiło filetowanie karpia. Na szczęście swoją profesjonalną wiedzą i umiejętnościami dzielił się szef kuchni. Warsztaty odbyły się 13 i 27 października.
Galeria z warsztatów 13 października http://www.okniemodlin.org/1201/przyrzadzmy-razem-rybe-warsztat-kulinarny-13102018.html
Galeria z warsztatów 27 października http://www.okniemodlin.org/1205/przyrzadzmy-razem-rybe-warsztat-kulinarny-27102018.html
Na podstawie przepisów wykorzystanych na warsztatach powstał również video przepis na trzy potrawy z karpia. Przepisy przygotował prowadzący warsztaty kulinarne szef kuchni, Kamil Klekowski.
Mały Karpik
16 listopada, w przeddzień rozdania nagród profesjonalnym rysownikom, laureaci konkursu rysunkowego "Mały Karpik" 2018 odebrali nagrody w Ośrodku Kultury w Niemodlinie. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych gminy Niemodlin i gmin należących do Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna". Są dwie kategorie wiekowe: od zerówki do klasy czwartej i klasy 5-6. - Prace są piękne, bo dzieci bardzo trafnie ujmują karpia – powiedziała Katarzyna Paszula, dyrektor Ośrodka Kultury. - Prace są wykonywane różnymi technikami. Pojawia się jakiś brokat czy wełna. Obserwuję jednak werdykty i zauważam, że rysunek wykonany rączką dziecka jest najbardziej preferowany. Nie są więc bardziej punktowane prace bardziej plastyczne, na przykład wyklejanki. Ewidentnie króluje kreska narysowana ręką dziecka.
Gala "Karpika" 2018
Zwieńczeniem podsumowującym projekt Święto Karpia 2018 / Carp Festival była gala wręczenia nagród laureatom XVI Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik”. Wzięło w niej udział 300 osób - rysownicy z Polski i zagranicy, zaproszeni goście, przedstawicieli władz województwa, powiatu, gminy, miast partnerskich: Stity i Prażma z Czech, Doliny z Ukrainy oraz Vechelde z Niemiec; byli dyrektorzy instytucji, przedstawiciele stowarzyszeń, mieszkańcy. Galę prowadzili Mariusz Jarząbek oraz Michał Graczyk – w kosmicznych strojach. Wręczono nagrody i dyplomy. Statuetkę Karpika otrzymał w tym roku Jiri Vogel - starosta Miasta Stity – z rąk dyrektor Ośrodka Kultury, Katarzyny Paszuli. W części artystycznej wystąpił kabaret Ciach. Po gali na Ścianie Satyryków odsłonięte zostały pamiątkowe tabliczki znanych polskich rysowników: Tomasza Niewiadomskiego, Tadeusza Krotosa, Artura Ligenzy. Odbył się także wernisaż wystawy prac konkursowych tegorocznego „Karpika”, któremu towarzyszyła degustacja potraw z karpia. Nie zabrakło również karpikowego tortu.
X Polsko-Czeski Konkurs Kulinarny na Potrawę z Ryb
Na projekt Święto Karpia 2018 / Carp Festival składał się również X Polsko-Czeski Konkurs Kulinarny na Potrawę z Ryb, organizowany wraz z czeskim partnerem – miastem Stity. Konkurs kulinarny ma na celu propagowanie i pogłębienie wiedzy o tradycyjnych potrawach z ryb w Polsce i Czechach. Zwraca się w nim uwagę na oryginalność potrawy, związek z danym regionem. Współpraca z czeskim miastem Stity daje możliwość wymiany wzajemnych doświadczeń kulinarnych oraz czerpania z bogatej tradycji hodowli ryb, jaką ma Niemodlin, a polskie miasto ma okazję poznać gust i smak przygranicznych sąsiadów. Podczas konkursu oceniono 16 potraw. Jury: Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, Jiri Vogel - starosta Miasta Stity, Katarzyna Paszula, dyrektor Ośrodka Kultury w Niemodlinie, Radosław Jarosz, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu, Jakub Roszuk, prezes Rybackiej LGD "Opolszczyzna". Wyniki:
GRAND PRIX Jana Tejklova - Tatar z karpia
I NAGRODA Jacek Hajzyk, Restauracja Niebo w gębie - Roladki z karpia w sosie ogórkowym
II NAGRODA Barbara Paluszkiewicz - Kiełbaski z ryby w żurku rybnym
III NAGRODA Józefa Pustelnik - Ryba w piwie z knedlem czeskim
I NAGRODA Starosty Miasta Stity - Marcin Klich, Restauracja Bajka w Grodźcu - Filet z karpia regionalnego z kaszą gryczaną z orzechami i rodzynkami peklowaną dynią z sosem koperkowym i chrustem z komosy ryżowej
II NAGRODA Starosty Miasta Stity - Jana Tejklova - Zupa z karpia
III NAGRODA Starosty Miasta Stity - Tomasz Rosa - Zupa rybna z filetem z karpia
IV NAGRODA Starosty Miasta Stity - Marta Gryl - Pierogi z wędzonym karpiem
V NAGRODA Starosty Miasta Stity - Aleksandra Sobótka, Restauracja Pod sosną - Kulki z karpia z puree warzywnym
I NAGRODA Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu - Elżbieta Oleksa - Karp na kapuście
II NAGRODA Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu - Radosław Paluszkiewicz - Tatar z ryby na dwa sposoby
III NAGRODA Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu - Daniel Oleksa - Karp w salsie pomidorowej
Projekt Święto Karpia 2018 / Carp Festival jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, tj. Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014–2020.
Modernizacja Ośrodka Kultury w Niemodlinie, w zakresie wymiany stolarki okiennej, fasad i drzwi oraz wyposażenia obiektu w multimedialną fasadę świetlną i System Sygnalizacji ppoż., zostały dofinansowane z programu Unii Europejskiej „Rybactwo i Morze”, w ramach rozwoju infrastruktury rekreacyjnej i propagowania rybackiego dziedzictwa kulturowego obszaru RLGD „Opolszczyzna”, uzyskanego przez Gminę Niemodlin oraz Ośrodek Kultury w Niemodlinie.
Organizatorzy, patronaty, partnerzy
Zdjęcia: Jerzy Pietraszko, Artur Pieczarka (UM Niemodlin), Marek Krzyżanowski (OK Niemodlin)