Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dokumentalna Odsłona Kina - sobota 23 września 2017, godz. 18:00, wstęp wolny

Po raz kolejny w Ośrodku Kultury w Niemodlinie zagości dobre, polskie kino dokumentalne za sprawą Dokumentalnej Odsłony Kina - wydarzenia, które promuje 15 Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 2017 http://opolskielamy.pl/festiwal/.

Spotkanie rozpoczniemy o godz. 18:00 projekcją filmu "Komunia" (reż. Anna Zamecka, 72 minuty). O godz. 19:15 wyświetlimy film "Ikona" (reż. Wojciech Kasperski, 51 minut).

"IKONA": „Gdzie znajduje się dusza? W sercu? W mózgu? A może gdzie indziej?” – zastanawia się sędziwy lekarz, który poświęcił się pracy w szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców – niektórzy z nich spędzili w szpitalu po kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w medytację na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury.
Film dokumentalny w reżyserii Wojciecha Kasperskiego, zdjęcia do filmu zrealizował Łukasz Żal, operator nagrodzonej Oscarem „Idy”.

 

"KOMUNIA": Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Komunia Święta niepełnosprawnego brata staje się pretekstem dla Oli, by rozbita rodzina zasiadła razem przy jednym stole. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. „Komunia” odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.
„Komunia” zwyciężyła w Tygodniu Krytyki Filmowej Locarno i w Konkursie Dokumentalnym WFF. Film otrzymał nagrodę Silver Eye dla Najlepszego Dokumentu Pełnometrażowego na targach filmu dokumentalnego East Silver, zdobył nagrody na MFF w Bratysławie i MFF w Mińsku.

 

Brak opisu obrazka