Fasada Ferie Ferie z Ośrodkiem Kultury Ferie z Ośrodkiem Kultury Ferie z Ośrodkiem Kultury Gminny konkurs recytatorski Grupa Teatralna PERSONA GRATA II nagroda dla Święta Karpia 2018 Jury Karpika Karpik 2018 Koncert Sceny Muzycznej Koncert Studia Piosenki Koncert uczniów zajęć instrumentalnych Laureaci Oceanów 2019 Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne Młodzi instrumentaliści Młodzieżowa Grupa Teatralna REF-LEKTOR Mural Mural Mural zimą Nagroda dla Święta Karpia 2018 Nagroda Dużego Eryka Nagroda Partnerstwo bez granic Nasze solistki na podium Nauka gry na gitarze Nauka gry na pianinie Oceany 2019 Ośrodek Kultury Podsumowanie zajęć tanecznych 2019 Przedstawienie Spółka z o.o Przedstawienie Spółka z o.o Recital Magdaleny Skazy Recital Mai Myśliwiec Recital Małgorzaty Kalińskiej i Jerzego Sadłonia Rytmix Rytmix Rytmix - I msc. na wojewódzkim turnieju Rytmix 2 - I msc. w Chrząstowicach Rytmix na zawodach Rzeźba harfistki Sala taneczna Studio nagrań Wakacje z Ośrodkiem Kultury Warsztaty plastyczne Wyróżnienie dla dyrektor Katarzyny Paszuli Zajęcia plastyczne Zajęcia plastyczne Zespół taneczny Rytmix Zespół wokalny Piąty Bieg

Oceany po raz dziesiąty

Nie jest łatwo zaśpiewać piosenki Agnieszki Osieckiej, a tym bardziej je zinterpretować. Nie zniechęca to jednak młodych ludzi, którzy od dziesięciu lat przyjeżdżają do Niemodlina, by wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej „Oceany”.
 
Od rana młodzież gimnazjalna i starsza prezentowała własne interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne. – Słucham piosenek Osieckiej, ale nie cały czas, dużo zależy od dnia i humoru. Dlatego sama wybrałam sobie piosenkę na dzisiejszy konkurs – powiedziała Paulina Modła z Koszalina, która śpiewała „Cyrk nocą” w kategorii szkół gimnazjalnych. Właśnie w tej grupie wiekowej najtrudniej jest z interpretacją, ale to nie zniechęca opiekunów, żeby przyjeżdżać ze swoimi młodymi podopiecznymi. - Konkurs jest dobrą okazją, żeby posłuchać jak śpiewają inni. Przecież jest tutaj wielu wykonawców nie tylko z naszego regionu, którzy prezentują naprawdę wysoki poziom. Po drugie jest okazja, żeby się zaprezentować, powalczyć z tremą. Piosenki Osieckiej dla gimnazjalistów są trudne. Wymagają nie tylko dobrego przygotowania wokalnego, ale także aktorskiego. Ale dlaczego nie próbować, nie stawiać sobie wysoko poprzeczki? – powiedziała Aleksandra Ślepecka, nauczycielka opolskiego gimnazjum, która przyjechała z dwiema uczestniczkami. Wysoko poprzeczkę postawili jurorzy grupie młodszej, ponieważ nie przyznali pierwszego miejsca. - Trochę brakowało mi odkrywczych utworów. Agnieszka Osiecka napisała ponad 2000 piosenek i warto poszukać mniej znanych tekstów. Dzięki temu sami uczestnicy mają prościej, bo unikają porównywania z dobrze znanymi wykonaniami oraz między sobą. Przez to, że był wysoki poziom, to w ogóle nie braliśmy pod uwagę tych, którzy mieli kłopoty z intonacją. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na interpretację i myślę, że widać to w werdykcie - powiedział Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
 
W tym roku bardzo wysoki poziom zaprezentowała starsza młodzież (17-24 lata). - Byliśmy wielokrotnie szczerze zachwyceni i słuchaliśmy z podziwem, zwłaszcza interpretacji samodzielnie zaaranżowanych, nieodtwarzanych z płyt. Młodzi potrafią wciąż nas zaskakiwać – powiedziała Ludmiła Wocial-Zawadzka, jurorka wszystkich „Oceanów”. Słowa te znalazły odzwierciedlenie w werdykcie. Tylko dwóm osobom spośród sześciu wyróżnionych i nagrodzonych w kategorii ponadgimnazjalnej nie towarzyszyła muzyka grana na żywo. Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęli ex aequo Aleksandra Palczak z Lipna oraz Dominika Kontny i Rafał Kierpiec z Żor. Solistka zaśpiewała mniej znaną piosenkę Osieckiej „Wybacz Mamasza” z piękną wokalizą otwierającą utwór i podkreślającą ją oszczędną grą na fortepianie. Duet wykonał piosenkę „Nie ma jak pompa” z własnym akompaniamentem na wiolonczeli i kontrabasie w sposób żartobliwy, trochę kabaretowy, który bardzo spodobał się nie tylko jurorom, ale również gościom wieczornego koncertu laureatów. - Nie lubimy zbytniego patosu w piosence aktorskiej. Lubimy, kiedy jest ona lekka i przenosi tę lekkość, która istnieje w tekstach Agnieszki Osieckiej. W ogóle patos odnosi się też do naszego fachu, bo jesteśmy studentami Akademii Muzycznej w Katowicach. W sztuce łatwo o sztuczny blichtr, dlatego chcieliśmy podjeść do tego na luzie. Bez pompy – śmieją się Dominika i Rafał.
 
Do przesłuchań konkursowych stanęło pięćdziesięcioro uczestników (w tym roku po raz drugi wprowadzono limit zgłoszeń), którzy przyjechali m.in. z Kielc, z Koszalina, Lipna (woj. kujawsko-pomorskie). Dla uczestników z Koszalina była to wyprawa trzydniowa. Wyjechali w środę rano, nocowali w Opolu, w czwartek uczestniczyli w konkursie i w piątek rano wracali. Najliczniej reprezentowana była Opolszczyzna. Śpiewającą młodzież oceniało jury w składzie: Anna Panas - polska piosenkarka jazzowa, bluesowa i pop, autorka tekstów i muzyki, Ludmiła Wocial-Zawadzka – nauczycielka śpiewu, wykładowca, muzyk, dyrygent, Jarosław Wasik – dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz Urszula Milewska - laureatka Grand Prix ubiegłorocznych „Oceanów”.
 
Grand Prix 
Karolina Łopuch (Studio Piosenki i Tańca „Fart” Bielawa) – „Kto tak ładnie kradnie”
 
Kategoria szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce Aleksandra Palczak (MCK Lipno) – „Wybacz Mamasza”
I miejsce Dominika Kontny, Rafał Kierpiec (Żory) – „Nie ma jak pompa”
II miejsce Agnieszka Miśków (MDK Racibórz) – „Zielono mi”
III miejsce Michał Olech (Nyski Dom Kultury) – „Długie te nasze jesienie”
 
Kategoria szkoły gimnazjalne
I miejsce – nie przyznano
II miejsce Łukasz Wolski (Centrum Kultury w Koszalinie) – „Filiżanka kawy”
III miejsce Joanna Kostka (Zespół Szkół w Solarni) – „Nie żałuję”
 
Wyróżnienia
Marta Fedorowicz (Ośrodek Kultury w Niemodlinie) – „Szpetni czterdziestoletni”
Maja Myśliwiec (Ośrodek Kultury w Niemodlinie) – „To wszystko z nudów”
 
Wieczorem miał miejsce uroczysty koncertu laureatów, gdzie wszyscy wyróżnieni młodzi artyści wystąpili przed pełną salą publiczności oraz odebrali nagrody. W drugiej części koncertu wystąpił zespół Raz, Dwa, Trzy, który nagrał w 2002 roku płytę „Czy te oczy mogą kłamać” z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Podczas występu zagrali „Miasteczko Bełz”, „Ballada dla Okruszka”, „Oczy tej małej”, a także własne utwory, m.in.: „Jutro możemy być szczęśliwi” i „Trudno nie wierzyć w nic”.
 
Przez cały dzień, zarówno uczestnicy konkursu, jak i koncertu laureatów mogli oglądać wystawę „77xOsiecka”, na którą złożyło się siedemdziesiąt siedem zdjęć i nagrań aktorów i przyjaciół Agnieszki Osieckiej. Znane osoby m.in. Maryla Rodowicz, Krystyna Janda, ale także Krystyna Czubówna czy Artur Barciś - zinterpretowały na nowo najpiękniejsze teksty poetki. Ich głosów można wysłuchać dzięki dołączonym do tablic z fotografiami słuchawkom. Wystawa jest dostępna w Ośrodku Kultury do 28 maja w godzinach 9.00-19.00.
 
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Oceanów objęli: Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła, Starosta Powiatu Opolskiego - Henryk Lakwa, Burmistrz Niemodlina – Mirosław Stankiewicz, Prezes Fundacji im. Agnieszki Osieckiej „Okularnicy” – Agata Passent, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.