Fasada Ferie Ferie z Ośrodkiem Kultury Ferie z Ośrodkiem Kultury Ferie z Ośrodkiem Kultury Gminny konkurs recytatorski Grupa Teatralna PERSONA GRATA II nagroda dla Święta Karpia 2018 Jury Karpika Karpik 2018 Koncert Sceny Muzycznej Koncert Studia Piosenki Koncert uczniów zajęć instrumentalnych Laureaci Oceanów 2019 Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne Młodzi instrumentaliści Młodzieżowa Grupa Teatralna REF-LEKTOR Mural Mural Mural zimą Nagroda dla Święta Karpia 2018 Nagroda Dużego Eryka Nagroda Partnerstwo bez granic Nasze solistki na podium Nauka gry na gitarze Nauka gry na pianinie Oceany 2019 Ośrodek Kultury Podsumowanie zajęć tanecznych 2019 Przedstawienie Spółka z o.o Przedstawienie Spółka z o.o Recital Magdaleny Skazy Recital Mai Myśliwiec Recital Małgorzaty Kalińskiej i Jerzego Sadłonia Rytmix Rytmix Rytmix - I msc. na wojewódzkim turnieju Rytmix 2 - I msc. w Chrząstowicach Rytmix na zawodach Rzeźba harfistki Sala taneczna Studio nagrań Wakacje z Ośrodkiem Kultury Warsztaty plastyczne Wyróżnienie dla dyrektor Katarzyny Paszuli Zajęcia plastyczne Zajęcia plastyczne Zespół taneczny Rytmix Zespół wokalny Piąty Bieg

Święto Karpia 2017 / Carp Festival - relacja, zdjęcia, filmiki

logotypy PROW.jpeg

Święto Karpia 2017 / Carp Festival było pod wieloma względami wyjątkowe. W skład imprezy weszło kilkanaście różnych wydarzeń, które odbyły się głównie w Niemodlinie, ale także w Mosznej i w Przygorzelu, na przestrzeni ponad miesiąca, od 6 października do 18 listopada 2017. I to wszystko pod jedną nazwą – Święto Karpia.

Głównym wydarzeniem pierwszego weekendu imprezy, a zarazem otwarcia Święta Karpia, było przede wszystkim odsłonięcie muralu w dniu 6 października. Ściana dawnego amfiteatru koło Ośrodka Kultury w Niemodlinie otrzymała nową funkcję i jakość. Stała się dziełem artystycznym, trwale związanym z przestrzenią wokół Ośrodka Kultury i Niemodlinem. Autorem muralu jest Konrad Kowal - z wykształcenia architekt, graffiti maluje od 19 lat. Ma na koncie szereg realizacji zarówno w Polsce, jak i za granicą. W kraju stworzył m.in.: mural upamiętniający 750-lecie lokacji miasta Krakowa. - Stworzenie muralu w Niemodlinie było ciekawym doświadczeniem. Przede wszystkim kształt ściany, nietypowa, dziurawa i wyraźnie trójwymiarowa forma była z początku nie lada wyzwaniem, ale też szybko stała się inspirująca. Tak powstał projekt: artystyczna interpretacja spotkania dwóch istot, w tym przypadku dwóch ryb, które na pierwszy rzut oka są identyczne, jednak po dłuższej obserwacji widać różniące je szczegóły - powiedział artysta. Drugim elementem otwarcia Święta Karpia 2017 były warsztaty plastyczne „Mural w moim mieście”. Uczniowie niemodlińskich szkół podstawowych razem z Michałem Graczykiem, rysownikiem i instruktorem plastyki Ośrodka Kultury, stworzyli własne koncepcje i wizje muralu. Kto wie, czy w przyszłości praca któregoś z nich nie zostanie namalowana na naszym muralu.

Po południu swoje obrady rozpoczęło jury XV Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego "Karpik" oraz konkursu rysunkowego „Mały Karpik” dla dzieci. Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym i sercem Święta Karpia jest konkurs rysunku satyrycznego „Karpik” o międzynarodowej renomie, który rokrocznie skutkuje nadesłaniem do Ośrodka Kultury w Niemodlinie prac z ponad 40 krajów świata. W bieżącej edycji nadesłano 243 prace z 33 krajów świata. Tematem przewodnim i inspiracją dla rysowników są ryby, wędkarze, rybacy, połowy. Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego „Karpik” zaliczany jest do ścisłej czołówki wydarzeń satyrycznych organizowanych w Polsce. Jest również jedyną cykliczną imprezą satyryczną organizowaną na Opolszczyźnie.

Wyniki XV Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego KARPIK 2017

Jury: Bartłomiej Belniak - przewodniczący, Michał Graczyk, Jarosław Stojko, Małgorzata Biedroń, Agnieszka Kucharuk

GRAND PRIX Paweł Kuczyński (Polska)
Nagrody główne: Sławomir Łuczyński (Polska), Magdalena Wosik (Polska), Maciej Trzepałka (Polska)
Nagroda Specjalna Dyrektora Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie: Sławomir Lizoń (Polska)
Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Bretislav Kovarik (Czechy)
Nagroda Starosty Opolskiego: Wiesław Zięba (Polska)
Nagroda Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Kostusia: Konstantin Kazanchev (Ukraina)
Nagroda Radnego Powiatu Opolskiego Jana Krzesińskiego: Tomasz Rzeszutek (Polska)
Nagroda Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie: Dariusz Pietrzak (Polska)
Nagrody Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa w Opolu: I nagroda - Daniel Strzelczyk (Polska), II nagroda - Jiri Srna (Czechy), III nagroda - Wiesław Wojciechowski (Polska)
Nagroda Zamku w Mosznej: Artur Ligenza (Polska)
Wyróżnienia honorowe (dyplomy): Guibao Gai (Chiny), Sittipunt Tumying (Tajlandia), Bobo Pernecky (Słowacja), Musa Gumus (Turcja), Ali Shadali (Stany Zjednoczone)

Drugim konkursem, którego prace oceniali jurorzy, był konkurs rysunkowy dla dzieci „Mały Karpik”, który swoim zasięgiem obejmuje gminy wchodzące w skład Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna”. Na konkurs napłynęło ponad 200 prac.

Wyniki konkursu plastycznego dla dzieci MAŁY KARPIK 2017

GRAND PRIX Milena Cempa (SP nr 1 w Niemodlinie)

Kat. klasy V - VI
I miejsce – Wiktoria Polak (SP w Tułowicach), II miejsce – Mateusz Cempa (SP nr 1 w Niemodlinie), III miejsce – Klaudia Czaja (SP w Tułowicach)
Nagroda Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa: Laura Kupczyk (SP nr 2 w Ozimku)

Kat. klasy 0 – IV
I miejsce – Karolina Berbelicka (Dom Kultury w Ozimku), II miejsce – Alicja Tokarczyk (PSP nr 1 w Ozimku), III miejsce – Zofia Wąchała (SP nr 1 w Niemodlinie)
Nagroda Firmy Ornament z Nysy: Patrycja Śliwka (SP nr 1 w Niemodlinie), Hanna Basowska (SP nr 1 w Niemodlinie)
Nagroda Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa: I nagroda – Zofia Stasiak (Dom Kultury w Ozimku), II nagroda - Magdalena Bocian (Dom Kultury w Ozimku), II nagroda – Wiktoria Śliwka (SP nr 1 w Niemodlinie), III nagroda - Zuzanna Hatala (SP nr 1 w Niemodlinie)

 

 

Mieszkańcy Opolszczyzny licznie przybyli na Zamek Książęcy w Niemodlinie podczas Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego w sobotę 7 października. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich gości wiele atrakcji kulinarnych i kulturalnych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się: degustacja potraw, warsztaty i pokaz kulinarny Beaty Śniechowskiej (zwyciężczyni Master Chefa) oraz pokaz pt. "Grube ryby gotują ryby". W tym punkcie programu imprezy potrawy z karpia przygotowali: wicewojewoda Violetta Porowska, burmistrz Dorota Koncewicz, wicemarszałek Stanisław Rakoczy, menadżerka Zamku Książęcego, Joanna Kardasińska oraz prezes RLGD Opolszczyzna, Jakub Roszuk. Powstałe potrawy przekazane zostały do degustacji publiczności. W gospodarstwie rybackim prowadzona była sprzedaż niemodlińskiego karpia. Na zamku były konkursy, zabawy, porady, warsztaty, występy młodych wokalistów z Ośrodka Kultury w Niemodlinie, pojedynki rycerzy, stoiska Stowarzyszenia "Nadzieja", Stowarzyszenia UTW Niemodlin, Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Ośrodek Kultury w Niemodlinie prace z poprzednich edycji konkursu "Karpik", a także katalogi i pocztówki z wcześniejszych „Karpików”. Była też sprzedaż wyrobów artystycznych i rękodzielniczych oraz możliwość zwiedzania Zamku Książęcego. Od godzin porannych do południa 18 wędkarzy wzięło udział w zawodach nad stawem zamkowym. Zwycięzcy zostali nagrodzeni. Fundacja na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin przekazała Zasłużonym dla Zamku Książęcego Niemodlin pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami za wsparcie w ratowaniu dziedzictwa narodowego.

 

 

 

Kolejne dwie soboty października upłynęły pod znakiem aktywności na świeżym powietrzu, oczywiście z karpiem w tle. W pierwszą sobotę (14.10) Fundacja na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313 zaprosiła na wycieczki po stawach w Lipnie: „Tereny leśne, stawy, najstarsze arboretum w Polsce należało do dóbr zamkowych. Dzisiaj wędrujemy po tych wspaniałych leśnych dróżkach i przybliżamy ich historię i bogactwo przyrodnicze”. Czas trwania bezpłatnej wycieczki z przewodnikiem wynosił jedną godzinę. W sobotę 21 października odbył się I Babski Marsz Nordic Walking po Karpia zorganizowany przez Gospodarstwo Rybackie Przygorzele. Fotorelacja w linku https://www.facebook.com/GospodarstwoRybackiePrzygorzele/posts/1560584294021735

Przez jeden listopadowy tydzień (13-17.11) można było spróbować niemodlińskiego karpia w menu restauracji Zamku w Mosznej: tatar z wędzonego karpia z papryką grillowaną, rakowa zupa z filetem z karpia z pomidorami oraz koperkiem, filet z karpia w cieście piwnym na kapuście kwaszonej z pieczonym jabłkiem, kulebiak z mini pulpetami z karpia w puree grochowo-grzybowym na sosie z buraka. Tym specjałom towarzyszyła wystawa prac z ubiegłorocznych edycji „Karpika”.

Finałem Święta Karpia 2017 / Carp Festival był weekend 17-18 listopada. W piątek rano w Ośrodku Kultury w Niemodnie odbyła się kolejna Jesienna Konferencja Rybacka. Tym razem tematem była "Akwakultura 2017- stan obecny i perspektywy". To ciekawe i ważne spotkanie opolskich rybaków śródlądowych. W czasie konferencji można było dowiedzieć się o aktualnych sprawach akwakultury, nowym prawie wodnym, profilaktyce na stawach karpiowych, wdrażaniu Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze, funkcjonowaniu nowej instytucji - Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, planach w zakresie rozwoju rolnictwa w województwie opolskim. W konferencji uczestniczyła także Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia, która współpracuje z Rybacką Lokalną Grupą Działania „Opolszczyzna”. Wśród wielu prelegentów był m.in. Adam Sudyk z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W tym samym dniu w Ośrodku Kultury odczytano wyniki konkursu plastycznego „Mały Karpik” 2017 oraz wręczono nagrody młodym artystom. W uroczystości rozdania nagród uczestniczyli burmistrz Niemodlina - Dorota Koncewicz, Dyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa w Opolu - Radosław Jarosz, dyrektor Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie - Marek Korniak oraz dyrektor Ośrodka Kultury w Niemodlinie - Katarzyna Paszula. Publiczność wręczenia nagród liczyła 250 osób (dzieci, młodzieży, nauczycieli, opiekunów, laureatów oraz organizatorów i fundatorów nagród). Wręczenie nagród zakończyła projekcja filmu animowanego.

 

 

Zwieńczeniem podsumowującym projekt Święta Karpia 2017 była gala wręczenia nagród laureatom XV Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik”. Wzięło w niej udział 300 osób - rysownicy z Polski i zagranicy, zaproszeni goście, przedstawicieli władz województwa, powiatu, gminy, miast partnerskich: Stity i Prażma z Czech, Doliny z Ukrainy oraz Vechelde z Niemiec; byli dyrektorzy instytucji, przedstawiciele stowarzyszeń, związków, przedsiębiorcy, mieszkańcy. Galę prowadzili Mariusz Jarząbek oraz dyrektor Ośrodka Kultury w Niemodlinie, Katarzyna Paszula. Wszyscy na scenie ubrani byli w historyczne stroje, a scenografia nawiązywała do Zamku Książęcego w Niemodlinie. Wyniki na scenie zaprezentował w stroju króla przewodniczący jury. Wręczono nagrody i dyplomy. Michał Graczyk otrzymał od dyrektor Ośrodka Kultury wyróżnienie - statuetkę Karpika. W części artystycznej wystąpiła Grupa MoCarta. Po gali na Ścianie Satyryków odsłonięte zostały pamiątkowe tabliczki znanych polskich i czeskich rysowników: Ryszarda Kudziana, Jiri Srna, Janusza Mrozowskiego. Odbył się także wernisaż wystawy prac konkursowych tegorocznego „Karpika”, któremu towarzyszyła degustacja potraw z karpia. Z okazji jubileuszu piętnastych urodzin „Karpika” przygotowany został karpiowy tort.

Na projekt Święto Karpia 2017 / Carp Festival składał się również IX Polsko-Czeski Konkurs Kulinarny na Potrawę z Ryb, organizowany wraz z czeskim partnerem – miastem Stity. Konkurs kulinarny ma na celu propagowanie i pogłębienie wiedzy o tradycyjnych potrawach z ryb w Polsce i Czechach. Zwraca się w nim uwagę na oryginalność potrawy, związek z danym regionem. Współpraca z czeskim miastem Stity daje możliwość wymiany wzajemnych doświadczeń kulinarnych oraz czerpania z bogatej tradycji hodowli ryb, jaką ma Niemodlin, a polskie miasto ma okazję poznać gust i smak przygranicznych sąsiadów. Podczas konkursu oceniono 14 potraw.

Wyniki IX Polsko - Czeskiego Konkursu Kulinarnego na Potrawę z Ryb

Jury: Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, Jiri Vogel - starosta Miasta Stity, Katarzyna Paszula, dyrektor Ośrodka Kultury w Niemodlinie, Radosław Jarosz, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu, Jakub Roszuk, prezes Rybackiej LGD "Opolszczyzna"

Grand Prix: Śledź w sosie cynamonowym - Anna Kuźmińska
I Nagroda: Karp po śląsku - Restauracja "Niebo w gębie"
II Nagroda: Mintaj w towarzystwie rodzynek - Dorota Olszewska
III Nagroda: Rybne gołąbki w sosie piernikowym - Barbara Paluszkiewicz
I Nagroda Starosty Miasta Stity: Zupa z karpia i rybne kanapki - Eda Polasek
II Nagroda Starosty Miasta Stity: Karp w galarecie podany w szuwarach - Helena Wojtasik
III Nagroda Starosty Miasta Stity: Łódeczki ze śledziem w morskiej piance - Lidia Rembalska
IV Nagroda Starosty Miasta Stity: Pulpeciki z karpia z ziołami w panierce sezamowej - Danuta Gryl
V Nagroda Starosty Miasta Stity: Rolada z karpia - Hotel Domino
I Nagroda Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu: Karp nadziewany - Restauracja na Wyspie
II Nagroda Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu: Zakąski rybne - Radosław Paluszkiewicz
III Nagroda Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu: Sam karp - Paweł Oleksa
Nagroda Zamku Moszna: Pulpeciki z karpia z sosem żurawinowym - Marta Unijewska

 

 

 

 

Projekt Święto Karpia 2017 / Carp Festival jest współfinansowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 "Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

logotypy PROW.jpeg

 

Organizatorzy, patronaty, partnerzy

Stopka plakatu.jpeg

Zdjęcia A. Pieczarka, M. Krzyżanowski
Filmiki A. Pieczarka

Media o Święcie Karpia 2017

Katalog 

Karpik2017-FBCover.jpeg